Malí chemici - co nás trápí?

Koníček chemie a děti - co nás trápí?


Upřímně - skoro všechno. A hlavně ta zatracená byrokracie a omezení!!!

Takže od začátku. Chemie je krásnej koníček, ale jakmile se dostanete od teorie k praxi, tak můžete zatraceně snadno přijít k úrazu. Jenže zase se stát míchá do čeho nemá - to aby své dítě ochránili, je práce rodičů. Nikoliv státu. Jenže společenská nálada je taková, že chemik = terorista nebo vařič drog. Takže zase nám EU sebrala kus svobody........
Výsledek je dost tragický. V celé republice zbyl jediný chemický kroužek v Praze, plus jednou za rok chemický příměstský tábor. Jenže to je pro děti pekelně málo. Chemie není koníček který se dá dělat 14 dní za rok - musíte se jí věnovat soustavně, pokud chcete být dobří. A to tyhle děti chtějí.

Takže je vám třináct, baví vás chemie, bydlíte  rodiči v paneláku a chcete experimentovat? Máte smůlu. Ve škole? Ztracené. V naprosté většině škol se dnes výuka chemie smrskla do pouhého memorování značek a vzorců, chemické vybavení je vyházené, přívody plynu ke kahanům zrušené, chemikálie staré a jakékoliv experimenty od vedení školy zakázané.
Kam dál? Domy dětí a mládeže? Chemický kroužek je jeden, v Praze. Kam dál? Jedině si zařídit laborku doma..... takže přemluvit rodiče aby do mne vrazili deset tisíc do základní výbavy. Sice těžké, ale možné. A co dál? Kde  sehnat chemikálie?
A to je zásadní problém. Dneska pokud nemáte živnostenský list tak pomalu nekoupíte ani kuchyňskou sůl. Takže se informace o prodejcích shánějí jen víceméně na osobní doporučení a konspirace jak kdyby jste vyráběli atomovku. A spoustu látek neseženete vůbec.
Pokud bych dnes dal dítěti na "sopku" která dřív byla součástí "Junyho chimika" deset gramů dichromanu, je to z hlediska zákona totéž jako kdybych mu dal deset gramů heroinu. Jediná klika je že běžní policajti tomu naštěstí rozumí jak koza petrželi a odborníci mezi nimi jsou plně vytíženi u protidrogového oddělení.

Další problém je minimální balení a cena.Spoustu ne zcela běžných chemikálií dnes seženete jen u Merck nebo Sigma Aldrich, ale ceny jsou strašlivé. Chápu že ty chemikálie nejsou levné, ale kolikrát "pytel" stojí víc než 100g lahvička. A v celé republice není možnost nikam přijít a požádat o navážení chemikálií. Nikdo, ani třeba některá vysoká škola Vám není ochotna navážit pár gramů na konkrétní pokus, ačkoliv se nejedná o žádné nebezpečné nebo sledované látky, a školy je mají,disponují personálním, technickým i legislativním zabezpečením....... jenže to je "práce navíc"

Takže chemie už je u nás jen záležitostí pár nadšenců .....

R.I.P. chemie.....

Žádné komentáře:

Okomentovat